MINU INSTAGRAM KONTO @katriin91 ON KUSTUTATUD!

See pealkiri võib tunduda üsna karm, aga reaalsus on veel karmim. Enne, kui  kirjutan kõigest, siis ütlen kohe, et see pole mingi loll nali ja ma ei otsi kaasatundmist/ haletsust, minu eesmärk on teie silmad avada ning aidata teid sellest õnnetusest.
Lugu ei saanud alguse päevast, kui minu Instagrami konto külmutati, see algas juba palju varem. Nimelt 4. septembril kell 18:01 kirjutas mulle Katri Palm (@katrikats) messengeri lause “said häkitud tead jah”, millele järgnes hoiatus, et “kiirelt mine telli uus parool, kui nad juba seda teinud ei ole”…õnneks olin samal ajal telefonis ja märkasin Katri sõnumit ning tegutsesin välkkiirelt. Selleks hetkeks olid häkkerid muutnud minu kasutajanime, milleks oli @do_rsey7048_w, vahetasid emaili ning kõik minu salvestatud highlight’sid olid kustutatud. Õnneks Katri märkas seda nii õigel hetkel, kui veel üldse sai märgata ja sain koheselt oma endise konto taastatud. See oli esimene suurem šokk. Minu konto nägi vahepeal välja selline: IMG_3208
Selle peale Katri rääkis oma loo, kuidas tema kontosse sisse murti ja nõuti 180€, mille ta pidi ka tasuma, sest muud varianti lihtsalt ei olnud. Olin ülimalt õnnelik ja tänulik, et minul läks ikka nii kiirelt/ valutult.
11. septembril avalikustas uuriv ajakirjanduslik telemagasin Radar loo sellest, kuidas Eesti Instagram-kuulsused Katri Palm (@katrikats), Merilin Taimre (@paljasporgand) ja Sandra Raju (@sandraraju) maksid küberkurjategijale lunaraha. Seda saadet vaadates sain aru, kui väga mul esimesel korral vedas. Lisaks soovitas reporter kõikidel Instagram kasutajatel peale panna n.ö kaheastmeline autentimine ehk siis “two-factor authentication”, mille leiad settingsite alt. See võtab vaid mõned sekundid aega, aga võib päästa väga palju.
Tap-on-Two-Factor-Authentication-in-Instagram-on-iPhone
Järgmine peatükk puudutabki nüüd kaheastemelise autentimise olulisust. Mõned päevad peale seda, kui olin kontole topeltkaitse peale pannud, siis üritati kahel korral minu Instagrami sisse häkkida, mis loomulikult lõppes võidukalt ja seda minu kasuks. Murdsin häkkerid ning tänasin sajal korral Radari saadet.
IMG_3209
See oligi viimane küberrünnak ning järgmine peatükk algas 21. septembril. Olin parasjagu Decus Clinicu LPG massaažis, kus pikali olles laadisin üles “viimase” pildi, tegin veel storysi ja lõpus endermoloog pildistas mind massaažilaul istudes. Peale protseduuri suhtlesin veel meeldivate Decus Clinicu personaliga ning jooksusammul liikusin auto juurde, samalajal avades Instagrami app’i. Sealt ei vaadanud muud vastu, kui üks suur tühjus. Olin kontost välja logitud ja uuesti sisse logides ei tulnud enam teadet, et minu kontosse on sisse murtud, vaid seal oli kiri, et @katriin91 kontole on ligipääs keelatud. IMG_3207-1
Esimene mõte oli, et kas tõesti juba neljandat korda on häkkerid konto kallal, kuid seekord ei tulnud enam mitte ühtegi emaili ega sõnumit, mis muidu kahel korral tuli tänu kaheastmelise autentimisele. Sellel hetkel mõistsin, et nüüd on asi tõsine. Autoroolis ei osanudki ega saanud midagi teha. Olin hilinenud juba Innaga kokkusaamisele, kus siis mõlemad olime esimesed 15-minutit suhteliselt šokeeritud sellest, mis just juhtus. Inna soovitas kohe igast sammust screenshot’id teha, et hiljem siis neid pilte tõestuseks kasutada.
Peale kohtumist jooksin Jessicaga kokkusaamisele (tüdruk, kes aitab mul enamik pilte teha), kus ta oli juba varem uurinud selle teema kohta ning tänu tema kainele mõistusele hakkasime probleemiga tegelema. Lugesime läbi erinvaid blogisi ja õpetusi selle kohta, mis tuleb teha peale seda, kui sinu konto on Instagrami poolt külmutatud. Esmalt tuleb klikkida “Learn more” ning edasi “If you think this was a mistake, please let us know.
IMG_3206
Järgmise sammuna tuleb täita ankeet, mis küsib, kas kontot kasutatakse ärilistel eesmärkidel ning minu puhul on vastus “jah”. Edasi küsitakse täisnime, Instagrami kasutajanime, meiliaadressi, riik kus ma seda teadet kirjutan ning viimaks tuleb lisada manusena tõestamaks oma ettevõtte olemasolu, milleks mina lisasin oma ettevõtte litsensi. Kõike seda tegin 10-tunni jooksul vähemalt kahesajal korral, et nad märkaks mind. Kasutasin erinevaid meiliaadresse, juhul kui ühel peaks kiri kaduma minema. Keegi tegelikult garantiid ei anna, kas üldse sulle vastatakse…mis on selle juures veel kõige hullem asi ja seetõttu soovitati mul vähemalt sada korda ankeet täita ja teele saata. Kuna nad töötavad tööpäeviti 9-18:00 Los Angeles aja järgi, siis MINU ÕNNEKS mulle vastati reede öösel kell 2:43, kus siis paluti saata veelkord minu firma tegevusluba, mille ka hommikul kell 8:30 teele panin.
IMG_3223-1
Selle loo juures on veel kõige veidram tõsiasi, et mind ju blokeeriti ilma igasuguse põhjuseta ja keegi ei anna ka vastuseid, mille vastu ma eksisin ja kas üldse eksisin…
Nüüd jääb vaid LOOTA, et nad vastavad esmaspäeval ning siis juba pean kirjutama valgele paberile ühe suvalie koodi koos Instagram kasutajaga ja tegema selle paberiga selfie ja seda selleks, et nad usuks, et olen PÄRIS INIMENE ja @katriin91 konto PÄRIS OMANIK. 
Kui kõik läheb üleootuste hästi, siis kõige varem peaksin konto tagasi saama 25. septembril, teisipäeval (PS! OMA SÜNNIPÄEVAL). Enamikel läheb selleks umbes 7-14 päeva, mis ei ole välistatud ka minu puhul, aga kuna juba sama päeval mulle tuli kiri, siis see annab lootust, et kolme tööpäeva jooksul saan ehk @katriin91 konto tagasi.

Ilmselt suur osa ei saagi aru, kui suurt rolli mängib/mängis @katriin91 Instagram konto minu elus ja kui ma ei oleks sotsiaalmeedias aktiivne, siis arvatavasti ei mõistaks üldse, miks sellest nii suurt numbrit teha. Võin öelda vaid nii palju, et selle konto alla on investeeritud aastaid nii oma aega, raha, närve, lootust ja usku. See konto on üheks minu sissetuluallikaks. Lisaks sellele, et viis projekti on hetkel peatatud, tunnen, et olen alt vedanud oma jälgijaid ja koostööpartnereid, kes on minuga arvestanud ja kelle turundusplaanid on minu näol hetkeks sassi löödud. Jumalale tänu, et kõik partnerid on nii-nii mõistvad ja meie suhe on tugev, mis annab lootust, et kõik lõppeb siiski häst.

Mida sellest õppida ja mida ise õppisin?
Usun siiralt, et kõik juhtub põhjuega ja ilmselt see oli elu poolt väike meeldetuletus:
* minu elu ei tohi mõjutada/ juhtida mitte ükski sotsiaalmeedia kanal/ mobiili app
* virtuaalne maailm/ elu võib kukkuda sama kiirelt, kui selle üles ehitasid
* virtuaalne maailm EI OLE PÄRIS ELU
* instagrammer/ youtuber/ blogija EI OLE “vaba” inimene, me töötame nende kanalite jaoks
* ehita üles päris äri, mida ei saa keegi teine mõjutada ja seda sinult ära võtta
* olen ÜLITÄNULIK, et mul on lisaks blogimisele ka teine töö, mis aitab mul arveid maksta ja mida peaksin rohkem väärtustama ja kuhu tuleks tegelikult oma energia suunata
* rohkem tähelepanu pöörama oma blogile (www.katriinkubar.com), mida on kordades keerulisem minult ära võtta, kui Instagram kontot
* “tasuta” saadud pakid ja ei ole kingitused
* igal sammul ei pea oma elu sotsiaalmeedias kajastama
* nii nagu igas äris on riskid, on ka siin omad riskid (ja üsnagi suured), mida tuleb enne sellega tegelema hakkamist läbi kaaluda
* projektidest saadud raha ei ole jääv
* Instagram ei arenda sind kui inimest
* Instagram aitab arendada juba toimivat PÄRIS äri, mitte sellest tegema ÄRI
* loevad ainult päris sõbrad ja pere
* sotsiaalmeedia “tsau” sõber ei ole sinu sõber
* pane enda ümber rohkem tähele
* pane tähele märke, mida elu sulle saadab ja õpi nendest.

Päevalõpuks loodan siiski, et mul on veel võimalus oma suure hobiga edasi tegeleda ning selleks, et kõiki teisi hoiatada küberrünnakute eest, siis palun sul seda postitust jagada.
Mitte, et Instagram kurjajuur oleks, see on super abivahend ja suhtuluskanal, kuid seda ei tohi PÄRIS ELUGA segamini ajada.

Praegu aga lähen tegelen oma koeraga, veedan aega Joeliga, mõtlen oma õpilaste peale ja teen plaani, kuidas saaks JJ-Street tantsukooli veel ägedamaks ja võimsamaks muuta.

BYEBYE,
Kätriin

2 thoughts on “MINU INSTAGRAM KONTO @katriin91 ON KUSTUTATUD!

  1. Wow, ma tegelikult poleks osanud oodatagi nii arukat postitust ühest moeblogist. Väga hea postitus! Head järeldused tegid sellest kurvast loost, saan nendest isegi midagi kõrva taha panna. Võiksid teha rohkem selliseid arutleva suunaga postitusi 🙂 Ma saan aru, et kahjuks need lihtsalt ei sobi moeblogi formaati, aga sul on avalikkusele palju rohkem pakkuda kui ilusad pildid. 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s